Vosy dokážou pořádně otrávit život, zvláště, když si chceme užívat pohodu na zahrádce. Vosích hnízd se však poměrně těžce zbavuje, znáte triky, jak na to?

Vos na své zahradě se můžete efektivně zbavit. Víte, jak na to a co zaručeně zabírá?

Když si chceme v létě užívat pěkné chvilky na své zahradě a obtěžují nás vosy, je to nepříjemné a občas až k zbláznění. Vosy jsou drzé, létají na sladké jídlo, na pití, neváhají vlétnout i dovnitř do domu nebo do chatky, a pokud máme i malé děti, bojíme se hlavně o ně. Pokud se chcete letos vos zbavit, vyzkoušejte některý z osvědčených triků. Vosy lze zlikvidovat a stejně tak i jejich hnízdo, ale mějte na paměti, že se rády vracejí. Které triky ale rozhodně stojí za vyzkoušení?

wasp-insect-animal-nature-65598

Zkuste to svépomocí

Je hned několik možností, jak se zbavit vos. Pokud na ně ale máte alergii nebo máte u svého domu, u okenního parapetu nebo na své zahradě či kdekoliv jinde skutečně velké vosí hnízdo, které může být i špatně dostupné, raději se spolehněte na odborníky a zavolejte si na likvidaci deratizační firmu. Ony vosy jsou skutečně agresivní, hlavně, přes den, když jsou aktivní. A pokud najdete velké vosí hnízdo, bude tam vos opravdu spousta a není dobré si s nimi zahrávat. A odborníci na deratizace jsou dobře vybavení a dokážou si s nimi poradit.

Na menší hnízda nebo na vosy, které volně létají po zahradě a znepříjemňují vám život, si můžete troufnout i sami. Po pomocí sprejů nebo prášků, které obsahují nebezpečné pesticidy, je můžete vyhubit snadno a poměrně rychle. Jenže je potřeba mít se na pozoru, pesticidy jsou nebezpečné, takže by se neměly kolem pohybovat děti ani zvířata a to ještě celý den poté, co jste se pustili sami do hubení hnízda. Někdy je také nutné hnízdo vystříkat či vysypat pesticidním práškem i několikrát. Zasažené vosy, které přežijí, pak mohou také pesticidy dále roznášet po okolí. I proto je lepší volat v závažnějších případech odbornou firmu.

Jde to i bez chemie

Na hubení podomácku jsou nejlepší babské rady. Dříve vosy také létaly, ale chemikálie se na jejich hubení moc nepoužívaly. A jak se to tedy dělalo? Můžeme na to jít chytře, ony vosy totiž mají moc rády sladké, což se o nich ví. Je tedy poměrně snadné na ně nastražit past. Sladkou směs můžete pro ně připravit například do plastové pet láhve, které stačí uřezat hrdlo. Vosy poletí na sladkou limonádu, ale i na pivo, které jim také chutná. Pokud chcete být ještě více škodolibí, můžete vršek láhve ještě potřít olejem. Když si na něj vosy sednou, krásně sklouznou do své sladké pasti.

pexels-photo-928968

Hodně populární jsou i umělé vosí hnízda. Vosy si totiž nikdy nestaví hnízdo tam, kde ho už má postavené někdo jiný. Takže když si budou obhlížet vaše území a uvidí na něm umělé vosí hnízdo, poletí zase o dům dál. Umělá hnízda je možné koupit, ale také vyrobit a to z obyčejného papírového sáčku. Dobře pak působí i voda smíchaná s jarem na nádobí. Tato směs se ale musí aplikovat přímo do hnízda.

V případě, že si troufnete sami na likvidování celého hnízda, učiňte tak jedině brzy ráno nebo naopak večer. Tedy v období, kdy jsou vosy neaktivní a spí. A určitě si je přejte probudit.