Součástí mnoha zahrad jsou i dřevěné pergoly Pergoly Trutnov. To platí zvláště u těch poněkud větších. Nenajdeme je například u moderních minizahrádek, avšak u naprosté většiny klasických starších rodinných domů, stejně jako chat a chalup, nesmí chybět. A není divu. Poskytují stín v parném létě, kde je možné se ukrýt před Sluncem, a přitom být stále na čerstvém vzduchu, a zároveň vytváří klidný koutek, kde je možné si odpočinout a relaxovat. To platí zvláště pokud tam přidáte i nějaký zahradní nábytek. Samozřejmě mohou být vytvořeny i z jiného materiálu, než je dřevo. Příkladem může být plast či kov, avšak není pochyb o tom, že ty dřevěné jsou dlouhodobě zdaleka nejpopulárnější. A má to své pochopitelné důvody.

moderní kovová pergola

Jedním z nich je fakt, že dřevo je klasický materiál, který máme spojený s přírodou. A to je něco, co je právě pro vytvoření klidného, stinného venkovního koutku ideální. Navíc při dobré péči dlouho vydrží, což lze považovat za plus. Například plast je sice lehčí, avšak při prudkých rozdílech teplot může snadno praskat. A pokud zde chceme mít pergolu natrvalo a osadit ji například popínavými rostlinami, pak musíme počítat s tím, že její životnost nebude dlouhá.

klasická dřevěná pergola

U kovu je problémem tepelná vodivost. Zatímco u dřeva trvá velmi dlouho, než se rozpálí na vysokou teplotu, kov vyzařuje teplo velmi snadno. Pokud by tedy na jednu stranu pražilo Slunce, můžeme si být jisti, že by nám sice pergola poskytla stín, avšak teplota by byla prakticky nesnesitelná. Pokud bychom ji osadili rostlinami, byly by brzy spáleny.

Tím samozřejmě není řečeno, že oba výše zmíněné typy nemají své využití. Rozhodně se najdou zahrady, pro které je jeden z nich nejvhodnějším řešením. Avšak u naprosté většiny z nich se vyplatí sáhnout po dřevu. A lidé to moc dobře vědí. Koneckonců, je to i důvod, proč je právě tento druh zdaleka nejprodávanější.