Snad každému se již někdy stalo, že z nenadání ztratil počítač, nebo mobil a přišel rázem o všechny svá data. Pokud přece jen patříte k těm šťastlivcům, kterým se to nikdy nestalo, máte opravdu velké štěstí. Nicméně je nutné říct, že zálohování dat je velice důležité. Ovšem víte jak na to?

V první řadě je nutné si říct, co to vlastně je zálohování dat. Jedná se o proces, kdy všechny svá data duplikujeme (uděláme jejich kopii). Duplikát těchto dat uložíme na bezpečné místo tak, aby nedošlo k jejich ztrátě, ale zároveň tak, aby je bylo možné kdykoliv zpětně vyhledat.
notebook a CD

Máme v podstatě dvě možnosti. První možností je, uložit svá data na nějaké pevné (hmatatelné) zařízení, druhou možností je uložit si svá data do cloudu (zjednodušeně řešeno na internetové úložiště).

První možností se rozumí zálohování dat buď na externí disk, flashku, CD nebo jiné médium. Všechny tyto media mají ale jednu společnou vlastnost. Data máme uložená u sebe (většinou doma). Pokud data chceme vyvolat, jednoduše medium zapojíme a data přetáhneme.

Druhou možností je, jak již bylo zmíněno, uložit data do cloudu. Jedná se o způsob, kdy data nebudete mít uložená fyzicky u sebe doma, ale na cizích serverech. Typickou vlastností je, přístup k datum odkudkoliv. Je jedno, zda si data budete prohlížet v práci na pracovním počítači nebo doma na tabletu. Pokud bychom si měli zmínit nejznámější cloudové úložiště, měli bychom zmínit Dropbox, Google disk, iCloud nebo OneDrive. Všechny tyto možnosti jsou vysoce kvalitní a přináší nám podobné možnosti. Většina z nich nám přináší variantu „free“, tedy neplacenou verzi.
mobil s paměťovými kartami

Pokud bychom se měli vrátit zpět k důvodu proč je zálohování důležité, je nutné zmínit, že ztráta dat může proběhnout z minuty na minutu. Nikdy nevíte, kdy si stáhnete do počítače nějaký vir, nebo kdy vám váš přístroj přestane ze dne na den fungovat. V dnešní době mají informace vysokou cenu a je opravdu nezbytně nutné je chránit před zničením.