Již dávno nepředstavují luxus určený jen pro bohaté. Jsou součástí běžných domácností – myčky nádobí. Kromě času a námahy často šetří peníze, především úsporné modely. Výběr je široký. Hodí se do každé kuchyně. Lze volit ze základních variant – vestavěnou, volně stojící, stolní. Zajišťují i to, že máme v kuchyni více uklizeno, špinavé nádobí se nehromadí v dřezu a na lince, ale je skryté v jejích útrobách.

Zopakujme si něco o myčkách. Jak vlastně taková myčka funguje a podle čeho lze také vybírat?

špinavé nádobí na myčce

proces mytí

· opláchnutí, odstranění hrubých nečistot

· vlastní mytí, ohřátá voda a dávka čisticího prostředku zbaví nádobí všech nečistot

· několikanásobný oplach, poslední s dávkou leštidla

· sušení, voda z naleštěného povrchu sklouzne, výsledek je čisté lesklé nádobí

velká práce

varianty

· stolní – nezačleňuje se do kuchyňské linky, ale stojí na ní, protože má menší kapacitu, hodí se spíše pro jednotlivce a dvojice, pro které je ekonomičtější, vhodné také např. do kanceláře

· vestavěné – jasná volba pro ty, kteří nechtějí narušovat design své kuchyně, začlení se do kuchyně a přidělají se na ni odpovídající dvířka

· volně stojící – ty lze umístit kamkoliv, kde je přívod vody a přípojka energie a odpad, u některých typů se dá sejmout vrchní část a umístit je pod kuchyňskou linku (tzv. podstavené)

roční spotřeba energie

Od roku 2013 jsou na trhu už jen myčky třídy A a lepší (nejlepší je A+++). Energetické třída ukazuje na spotřebu myčky. U úspornějších modelů je to 170 kWh ročně, ty méně úsporné mohou odebrat i dvojnásobek.

mytí pod kohoutkem

roční spotřeba vody

Tak tady rozhodně myčky vítězí nad ručním mytím. Roční spotřeba vody i energie se počítá pro 280 cyklů. Roční spotřeba myček je 1600 – 4000 litrů. Na jedno ruční mytí se spotřebuje až 40 litrů vody. Myčka s roční spotřebou 4000 litrů na jedno mytí spotřebuje 14 litrů. Je tedy v tomto směru několikanásobně úspornější.

Tak co? Ještě váháte, jestli je to výkonná pomocnice pro vaši rodinu?