Máte v úmyslu postavit betonový plot kolem vaší rekreační nemovitosti? A máte již vytvořený projekt nebo alespoň rozvahu, jak bude plot vysoký, zda bude doplněný dřevem, a jakou bude mít barvu a typ reliéfu samotných panelů? A už máte jasno v tom, kdo bude oplocení stavět? Pokud zvažujete nad tím, že si jej smontujete sami, pak byste měli vědět, že to není dětská skládačka, což může na některých videozáznamech vyznívat, a že se jedná o poměrně náročný stavební proces. O betonových plotech se na některých zdrojích můžete dočíst, že je to stavebnicový systém, a že výstavba může probíhat pouze metodou suchého zdění bez malty a jiných pojiv, například lepidel. To je skutečně pravda, rychlost stavební činnosti je v porovnání s klasickou cihlovou zdí neporovnatelná a jednotlivé plotové segmenty přibývají bleskovou rychlostí, ale pouze s podmínkou, že máte k dispozici potřebnou techniku. Co tím máme na mysli?

cihlová zeď

Autojeřáb – každá z desek váží přibližně 70 kg, a i ve dvou lidech je jejich zvedání náročné. Kdyby šlo o to pouze je někam opřít a položit, budiž, ale vy musíte každou desku zvednout nad hlavu nad nejvyšší bod svislých sloupků a opatrně ji zasunout do plotových drážek. Jestliže vám dojdou síly, deska se může v drážkách vzpříčit, nebo spadnout na zem, rozlomit se a někoho zranit. Nežli někde shánět jeřáb s jeřábníkem, už se vyplatí nechat provést betonový plot montáž https://www.montazmpc.cz/cenik/ na klíč.

Kladkostroj – někdy se namísto autojeřábu využívá kladkostroj na trojnožce z ocelových trubek. Toto řešení je výhodné je zejména v hůře přístupných místech, kam stěží zajede nákladní automobil.

šedá zeď

Vysokozdvižný vozík – práci svépomocí komplikuje i složení materiálu z auta. Veškerý materiál je umístěný na dřevěných paletách a hmotnost každé z nich se pohybuje kolem jedné tuny. Ke složení materiálu na potřebné místo potřebujete nakladač nebo vysokozdvižný vozík, a to je opět další položka navíc při výstavbě svépomocí.