Řešíme to čím dál víc, peníze a zdražování. Zdražuje všechno, potraviny, energie, pohonné hmoty, stavební materiál a všechno ostatní. Co zůstává stejné jsou naše příjmy, a tak řešíme, co koupit a co můžeme odložit nebo bez čeho se budeme muset obejít.

Řešit současnou situaci, kdy naše příjmy dostačují tak tak na naše výdaje není lehké, ale věřte, že půjčky, hypotéky či nebankovní hypotéky, není to správné řešení. Pokud vám nyní nezbývají peníze navíc, tak předpokládat, že budete mít několik let peníze na pravidelné splátky může být cesta do pekel. Peníze z půjčky se rychle rozkutálejí a závazky se splácením, pokud se bude neustále zdražovat, vás brzy doženou a můžete se dostat do nepříjemností. Není jednoduché se smířit s tím, že máme málo peněz, ale co popřemýšlet, jak si trochu přivydělat anebo na našich výdajích ušetřit?

lípa

Chodíte do přírody a umíte se brát, co příroda nabízí?

Co si nasbírat květy bylin nebo stromů, třeba lípy a nasušit si vlastní lipový čaj. Ale i podbělový, mateřídouškový nebo na podzim šípkový. Můžete si uvařit i vlastní sirup, třeba pampeliškový nebo z květů černého bezu. Na jahodách můžete ušetřit samosběrem, kdy zaplatíte za vstup na pole a jahody si sami nasbíráte. Na podzim najdete určitě stromy, mimo něčí zahradu samozřejmě, kde dozrávají trnky, jablka, švestky, ale třeba i vlašské ořechy.

jablka

Pak tu máme také houby a hřiby, ale sbírejte jen ty, co znáte. Ušetřit se dá i nákupem třeba brambor přímo od zemědělců, kteří je často nabízí přímo u svého pole. Koupíte plný pytel a máte na zimu vystaráno. Také není nutné pít džusy a minerálky, ale můžeme pít čistou vodu, nebo s domácím sirupem, či si uvařit plný džbánek čaje. Také vařením se dá šetřit. Pokud vaříte každý den, zkuste navařit jídlo vždy alespoň na dva obědy. Ušetříte za energie a jídlo se do druhého dne v ledničce nezkazí.