Pojem přechod zná snad každá žena a v pokročilém věku více roste strach z toho, že toto slovíčko se stane skutečností. Přechod nastává tehdy, kdy žena přechází z menstruačního cyklu do stádia, kdy už není schopna produkovat vajíčka, tudíž nemůže být oplodněna. Tělo si samo řekne, kdy je k ukončení menstruačního cyklu ta správná chvíle, a právě před touto událostí dochází k takzvanému přechodu, což je jakási příprava těla k jakémusi zastavení tohoto procesu produkce vajíček. Je to logické, protože si představte a uvědomte, že vaše tělo produkuje celý život vajíčka a připravuje se tak na oplodnění.

gynekolog

Celý život čeká na to, až vajíčko oplodní spermie a může vzniknout plod. Najednou přijde čas, kdy se tato „zažraná“ činnost má ukončit, proto je potřeba zvyklé tělo na tento proces připravit. A tomuto se říká přechod. Tělo se připravuje na ukončení menstruačního cyklu a dochází tak k mnoha příznakům přechodu. Mnoho žen však nepozná, zda-li se opravdu jedná o přechod, protože na tento fakt zapomene, nebo si jej dost žen nechce připustit. Velmi často se stává, že si ženy přechod nechtějí připustit a bojí se ho, a to ne proto, že už by nemohly mít dítě ale proto, že v tomto bodě se stanou opravdu starými a „nepotřebnými“. Proto mnohokrát pochybují nad tím, že jednotlivé příznaky jsou příznaky pro přechod.

bolest břicha

Většinou v období přechodu dochází ke zvláštním tělesným pocitům, které ženy nikdy předtím nezažily. Může dojít k nadměrnému pocení, nebo naopak právě k neustálému pocitu zimy. Tyto pocity bývají velmi individuální, protože každé tělo je jiné a snese tento přechod úplně jinak. Dochází také k rozhození doteď pravidelného cyklu. Jakmile jste v postarším věku, ale není to podmínkou, dochází právě k odstranění tohoto cyklu, což ovšem není ze dne na den, ale postupně. Pokud máte zpoždění, nebo se vám menstruace vyhne úplně, je dost možné, že jste v přechodu. Také obrovská náladovost hraje klíčovou roli k tomu, aby se dalo poznat, jestli se skutečně jedná o přechod. Pokud máte všechny tyto příznaky, je dost možné, že jste v přechodu. Ovšem důležité je se nebát a přijmout tento proces normálně a bez strachu.