Asi není třeba říkat, že pořízení štěněte je velká událost pro celou rodinu. Jeho výběru je potřeba věnovat hodně pozornosti, koneckonců nám bude dělat společnost po dalších patnáct let. Cena by tedy neměla být jedním z hlavních kritérií. Bohužel, obvykle tomu tak není.

Je zajímavé, že zatímco při koupi nové televize či mobilního telefonu lidé sledují nejrůznější parametry a jsou ochotni si připlatit za kvalitu, u psů tomu tak zatím obvykle není. Zde jde většinou jen o to pořídit dané plemeno za co nejmenší částku.

akita3

A to platí i u vzácnějších ras. Ačkoliv můžeme předpokládat, že například u plemene Akita inu cena KenichiAi nebude nejmenší, stejně se najde mnoho lidí, kteří sice chtějí mít tuto rasu, ale nejsou ochotni zaplatit za něj částku, kterou chovatel štěňat s průkazem původu požaduje.

Není tedy divu, že se obrátí na ty, kteří chovají štěňata bez průkazu původu. Ta bývají podstatně levnější. Proč tomu tak je? Je to skutečně jen snobismus chovatelů, nebo to má jiný důvod?

Popravdě řečeno, má. Tím jsou podstatně vyšší náklady. Zde totiž musíme počítat nejen s cenou za samotné krytí a za výživu, očkování a odčervení štěňat. Jsou zde i genetické testy, které oba rodiče podstoupili, a které ukazují, že nemají žádnou dědičnou chorobu, kterou by mohli přenést na své potomky.

akita4

Pak je zde také fakt, že fenka cestuje za ženichem často na velkou vzdálenost. U vzácnějších plemen nejsou výjimkou ani zahraniční krytí. Tomu samozřejmě odpovídá cena, kterou si majitel psa za krytí řekne.

Pak také musíme počítat se zápisem štěňat do plemenné knihy, což také není zadarmo. A všechny tyto náklady se sčítají. A pokud jim chce navíc chovatel dát dobrý základ do života, tedy krmit kvalitním krmením, částka se ještě zvyšuje.

Proto věřte, že naprostá většina chovatelů na této činnosti nezbohatne. A rozhodně je lepší vybrat si štěňátko po zdravých, povahově vyrovnaných rodičích. Pak máte totiž mnohem větší šanci, že vám z něj vyroste ideální společník.