Divoká i domácí zvířata v silničním provozu představují vždy velký problém. V některých oblastech Čech je to ovšem horší než jinde. A protože se to týká nejen řidičů, ale také pojišťoven, tak se na to Generali a Centrum dopravního výzkumu (CDV) rozhodli podívat. Průzkum se týkal období od dubna do září 2019 a výsledky zveřejnili prostřednictvím indexu SRNA. Na co přišli?
 nekonečná silnice

Největší počet nehod

Nehod způsobených srážkou se zvířaty, především s divokými prasaty, se neustále odehrává hodně. Existuje ovšem několik oblastí, které si vedou hůře. Ukažme si, které kraje to jsou a kolik nehod se v nich odehrálo ve výše zmíněném období:

  1. Středočeský kraj – 1816 nehod,
  2. Ústecký kraj – 951 srážek,
  3. Vysočina – 915 hlášení.

 nehoda modrého auta

Kolik pojišťovny platí?

Každého řidiče vždy zajímá, kolik ho bude stát oprava vozu. A to samé zajímá i pojišťovny. Z údajů vyplývá, že průměrná cena je více jak 40 tisíc korun. Finančně nejnáročnější se stala Praha, kde byla na jeden kilometr stanovena cena 31 202 korun. Dáno je to ovšem tím, že právě na Prahu připadá nejkratší úsek, na kterém dochází ke střetům se zvěří, a to jen 201 kilometrů.
 
Na druhém a třetím místě se umístil Moravskoslezský kraj se sumou 11 009 Kč a Ústecký s částkou 10 601 Kč. Pojišťovny ročně vyplácení miliardy korun na opravy a úhradu ze zdravotní výdaje. Proto je nejlepší si dávat pozor, řídit bezpečně a nejezdit rychle v rizikových úsecích, kde je výskyt divokých prasat a srn známý.
 

Nejnebezpečnější úsek ze všech

Index SRNA mimo jiné určil také nejrizikovější oblast, kde se na délce pouhých 317 kilometrů stalo nejvíce nehod. Tento úsek se nachází v Libereckém kraji v obci Česká Lípa. Největší pozor byste si proto měli dávat při jízdě na Borské ulici z České Lípy směrem na Nový Bor. Podle dostupných údajů právě tam došlo k celým 17 srážkám s divou zvěří.
 
Celková částka, která zde byla uhrazena za škodu na majetku, zdraví i životě byla 522 tisíc korun. V případě, že v této oblasti žijete či projíždíte, dávejte si pozor a jeďte skutečně pomalu. Jistě nechcete řešit škodu na autě a už vůbec nechcete ohrozit svůj život.