Mezi zdaleka nejpoužívanější zařízení patří v dnešní době bezesporu mobilní telefon. Vlastní jej prakticky každý, od dětí až po staré lidi, a to z dobrého důvodu. Nejenže nám umožňují zavolat si, kdykoliv potřebujeme, ty moderní mají spoustu dalších užitečných funkcí. Ovšem díky těmto pozitivům často přehlížíme negativa, která sebou přináší. A ačkoliv se může zdát, že zde žádná nejsou, není tomu tak. Ve skutečnosti jich je více, než se může na první pohled zdát. A některá z nich jsou poměrně závažná. Tím prvním a asi nejdůležitějším je fakt, že nám mobily prakticky nedopřejí oddechu.

 

hraní her na mobilu

 

Vždy podvědomě čekáme, kdy nám někdo zavolá, případně nám pípne notifikace. A pokud jsme aktivní na sociálních sítích, děje se to dost často. To však našemu mozku nedovoluje zcela „vypnout“, tedy odpočívat i v bdělém stavu, a pokud ano, je to obvykle brzy přerušeno. Důsledkem toho je podstatně vyšší hladina stresových hormonů spolu s úzkostmi, a také únava, od které nepomůže ani pořádný spánek. S tím také souvisí vytvoření závislosti, především u mladých lidí. Mnoho z nich by se již bez mobilního telefonu, který jim nabízí konstantní přístup k internetu, nehledě na další funkce, neobešli, a jsou nervózní, pokud se bez něj musí obejít.

 

mobil v ruce

 

Používají jej pak v každé volné chvíli, což ještě přispívá k již zmíněnému vyčerpání. Situaci nepomáhá ani fakt, že vaši příbuzní a přátelé počítají s tím, že vám mohou kdykoliv zavolat. Pokud si tedy telefon vypnete, například abyste si odpočinuli, a oni vám v té době zavolají, začnou se bát, zda se vám něco nestalo. Zkrátka se od vás očekává, že budete neustále na příjmu. Co tedy s tím? Rozhodně nejlepší je dát si jednou za čas takzvaný „elektronický detox“, kdy po několik dní, nejlépe o víkendu či dovolené, budete mít telefon vypnutý a nebudete jej zapínat s výjimkou skutečně naléhavých případů. Pokud někam půjdete, necháte jej doma. Tím se naučíte se bez něj obejít. Jen o tom předem řekněte ostatním, ať se o vás zbytečně nebojí.