Ekologové se snaží, aby svět přestal používat tolik plastových výrobků a snížila se tím ekologická zátěž na Zemi. Problém ale není v plastech, ale v lidech, kteří se nenaučili plasty správně třídit a dávat na recyklaci. Mnoho nových výrobků z plastů už je vyráběno buď z recyklátů nebo se dá ekologicky odbourat, ale musíme jej správně vytřídit.

Plastové výrobky jsou nepostradatelné pro mnoho průmyslových odvětví, kde je nelze nahradit žádným jiným materiálem. Jedná se především o chemický průmysl a všechny další odvětví, kde se pracuje převážně s kyselinami, kterým žádná ocel neodolá. Výhodou plastů je rovněž způsob výroby. Výroba vstřikováním dovoluje vytvořit tvary, které byste žádným obráběním nemohli dosáhnout. Vyrobit vstřikovací formy, to chce sice odborníky, jako třeba HRO TECHNOLOGY a.s. Hro-tech, ale správným seřízením stroje a formy se dosahuje téměř bezodpadové výroby.

plastová láhev

Asi už si nikdo z nás nedovede představit, že bychom se vrátili k dřevěným oknům, ty plastové už má téměř každý nově postavený dům. Že bychom přestali kupovat minerálky v plastových lahvích? To asi taky nepůjde. O nejrůznějších plastových taškách, obalech, krabičkách ani nemluvě.

Také výroba na 3D tiskárnách je založena na plastech.

Vývoje nových materiálů a technologií v oblasti plastů jde rychle kupředu a už jsou vy vývoji plasty, které se dají kompostovat. Takže je pravděpodobné, že plasty jakožto ekologický materiál bude lidstvo používat i nadále.

plasty

Plast je materiál, bez kterého se pro jeho specifické vlastnosti v oblasti chemické odolnosti, je těžko obejdeme. Není proto prioritou zakázat výrobu plastů, ale zajistit, aby se plastové výrobky recyklovaly správným postupem a nekončily mimo skládky, či nedej bože v oceánech. Lidé už svět dost zaneřádili, je načase, aby se začali chovat zodpovědně a likvidovali svoje nesprávné chování z minulosti.