
Lidský život může mít mnoho podob. Představte si, že vás někdo naráz, bez přípravy, odveze a vysadí na opuštěném ostrově, a vy se rázem octnete v podobné situaci, jako Robinson Crusoe. Budete si muset poradit s holýma rukama se vším – zajistit obživu, postavit příbytek a začít žít primitivním stylem života. V podstatě byste se rázem octli ve středověku a možná ještě dál, takže byste předběhli i starověk. Jak by se vám takový život líbil? Bez všech vymožeností, které máte doma a zajišťují vám maximální pohodlí? K něčemu takovému by došlo v současné civilizaci, kdyby se naráz přestaly vyrábět ocelové pružiny. Může vám to připadat jako hloupost, ale zkuste si sami vybavit, kde všude pružiny existují, v jakých výrobcích je máte například v domácnosti, ve škole či v zaměstnání.
Na seznam takových výrobků byste museli zařadit takřka všechny kuchyňské spotřebiče, elektroniku, elektrické nářadí, všechny dopravní prostředky počínaje jízdními koly přes auta až k letadlům, sportovní potřeby, hračky, nábytek, stavební stroje, strojírenský a chemický či potravinářský průmysl, zemědělství – zkrátka promítlo by se to do širokého spektra lidské činnosti a rázem byste zjistili, že se společnost propadá o mnoho století nazpět.
K výrobě pružin jsou zapotřebí mimo jiné i hutní specialisté, kteří zhotovují hutní polotovary, tedy i pružinovou ocel. Jedná se o speciální materiál oceli třídy 13, v níž hraje důležitou roli především legující prvek křemík. Pružinová ocel je z hutí dodávána k dalšímu zpracování do strojírenských provozů, kde se zhotovují různé typy pružin pro široké spektrum průmyslových odvětví. Vše je natolik navzájem provázáno, že kdyby vypadl ten první článek – hutní výroba oceli, a samozřejmě i těžba nerostů nebo zpracování druhotných surovin, přineslo by to obrovský nepříznivý dopad na celou společnost.