Kompaktní zářivky vyráběné v devadesátých letech se s těmi dnešními nemohou srovnávat. Je to způsobeno především změnami ve složení luminiscenční vrstvy a v nasazení elektronických součástek, které nahradily indukované napětí ve vinutí předřadníku.starý typ kompaktní zářivky

Konstrukční změny kompaktních zářivek

Závit E27 – nejčastěji se setkáváme s kompaktními zářivkami Lightpark.cz konstruovanými s paticí označovanou jako E27. To je ten starý známý Edisonův závit. Jeho souputníkem je E14 označovaný jako „miňonka“, který se objevuje nejčastěji ve stolních či nástěnných lampičkách. Pokračování tradice závitu klasických žárovek započalo již ke konci 80. let minulého století, výrobci tím chtěli zákazníky přimět k pohodlné výměně starého typu osvětlení za nový, úspornější.
Úspora energie – je již dlouhá léta hnacím motorem výměny stávajícího žárovkového řešení za moderní úsporné. Úspora nákladů se však projeví zejména vzhledem k prodloužené životnosti. U žárovek byla nepřijatelně nízká, pouze tisíc hodin provozu, což vyžadovalo výměnu vadného kusu i dvakrát do roka. U kompaktních zářivek vyrobených po roce 2012 je doba činnosti mnohem delší, většinou 15 – 20 tisíc hodin.rozsvícená kompaktní zářivka
Konec blikání – na záběrech filmových kamer některých pořadů odvysílaných za socialismu jste si mohli povšimnout jevu blikání rozsvícených zářivek, televizních obrazovek a CRT monitorů mainframeových počítacích strojů. Tento jev způsoboval tzv. indukční elektromagnetický předřadník, byla to cívka, kde docházelo průchodem elektrického proudu k 50 kmitům za sekundu. Lidé s přecitlivělým zrakem jej dokázali zaznamenat a působil na ně velmi rušivě. Současné typy kompaktních zářivek jsou vybaveny elektronikou s kmitočty řádově mnohonásobně vyššími, které již lidský zrak vnímá jako spojité světlo.
Větší barevný rozsah – dnes máme na výběr nejen „neutrální bílou“ o teplotě chromatičnosti 4500 K, která byla takříkajíc jedinou barvou tohoto světelného zdroje před dvaceti lety. Můžeme volit i teplejší barvy, které připomínají svit klasické wolframové žárovky, a umístit je do svítidel v ložnici, obývacím a dětském pokoji, v koupelně, na chodbách a schodištích.